The 2020-2022 TAPPS Football Realignment has been unveiled with the following alignments and district placements:

11 Man Football

Div IDiv IIDiv IIIDiv IV
District 1
Addison Trinity Christian
Argyle Liberty Christian
Dallas Bishop Lynch
Dallas Parish Episcopal
FW All Saints
FW Nolan Catholic
Midland Christian
Plano John Paul II
Plano Prestonwood
District 2
Houston St Pius X
Houston St Thomas
Katy St John XXIII
SA Antonian Prep
SA Central Catholic
San Antonio Christian
Tomball Concordia
District 1
Flower Mound Coram Deo
Fort Worth Christian
FW Southwest Christian
Frisco Legacy Christian
Grapevine Faith Christian
District 2
Bullard Brook Hill
Dallas Bishop Dunne
Dallas Christian
Dallas Cristo Rey
McKinney Christian
Tyler Grace Community
District 3
Austin Brentwood
Austin Hyde Park
Austin Regents
Austin St Michael’s
Boerne Geneva
Brownsville St Joseph
CC John Paul II
SA St Anthony
District 4
Fort Bend Christian
Houston Lutheran South
Houston Second Baptist
Spring Frassati
The Woodlands Christian
Victoria St Joseph
District 1
Colleyville Covenant
FW Lake Country
Lubbock Christian
Lubbock Trinity Christian
Willow Park Trinity
District 2
Arlington Grace Prep
Arlington Pantego
Dallas Covenant
Dallas Shelton
Tyler TK Gorman
District 3
SA Holy Cross
San Marcos Baptist
Schertz John Paul II
Texas School for the Deaf
District 4
Cypress Christian
Houston Northland
Magnolia Legacy Prep
District 5
Bay Area Christian
Houston Westbury Christian
Pasadena First Baptist
District 1
Fort Worth Calvary
FW Temple Christian
Muenster Sacred Heart
District 2
Dallas First Baptist
Temple Central Texas Christian
Waco Reicher
District 3
Hallettsville Sacred Heart
Shiner St Paul
SA St Gerard
District 4
Bryan Brazos Christian
Tomball Rosehill
District 5
Beaumont Legacy Christian
Houston Lutheran North

Six Man Football

Div I & IIDiv III
District 1
Abilene Christian (D3)
Amarillo Holy Cross (D3)
Amarillo San Jacinto (D2)
Lubbock Kingdom Prep (D3)
Lubbock All Saints (D3)
Midland Trinity (D1)
Wichita Christian (D3)
WF Notre Dame (D3)
Teams in District 1 will play each other in one combined district and split off in own divisions for playoffs. 
District 2
Dallas Cristo Rey
Dallas Lakehill
Denton Calvary
Gainesville Lone Star
Irving The Highlands
Lucas Christian
Watagua Harvest
Teams will play each other in one combined district and teams in bold will move to Division I for playoffs.
District 3
Kennedale Fellowship
Longview Trinity
Ovilla Christian
Plano Coram Deo
Rockwall Heritage
Waco Live Oak
Waco Vanguard
Teams will play each other in one combined district and teams in bold will move to Division I for playoffs.
District 4
Austin Hill Country
Austin Veritas
Marble Falls Faith
Round Rock Christian
Round Rock Concordia
Temple Holy Trinity
Teams will play each other in one combined district and teams in bold will move to Division I for playoffs.
District 5
Kerrville Our Lady of the Hills
Laredo St Augustine
New Braunfels Christian
SA Castle Hills
SA Lutheran
SA St Mary’s Hall
Victoria Faith Christian
Teams will play each other in one combined district and teams in bold will move to Division I for playoffs.
District 6
Bryan Allen Academy
Conroe Covenant
Galveston O’Connell
Giddings Lone Star
Houston Emery-Weiner
Huntsville Alpha Omega
Katy Faith West
Sugar Land Logos Prep
Teams will play each other in one combined district and teams in bold will move to Division I for playoffs.
District 1
Abilene Christian (D3)
Amarillo Holy Cross (D3)
Amarillo San Jacinto (D2)
Lubbock Kingdom Prep (D3)
Lubbock All Saints (D3)
Midland Trinity (D1)
Wichita Christian (D3)
WF Notre Dame (D3)
Teams in District 1 will play each other in one combined district and split off in own divisions for playoffs.
District 2
Dallas Fairhill
Fort Worth Covenant
Irving Faustina
Sherman Texoma Christian
Weatherford Christian
District 3
Dallas Tyler Street
Greenville Christian
Longview Christian Heritage
Tyler East Texas Christian
Waco Eagle Christian
District 4
Bulverde Bracken Christian
Cedar Park Summit
CC Annapolis
Fredericksburg Heritage
SA Atonement
San Marcos Hill Country
Spring Branch Living Rock
District 5
Alvin Living Stones
Baytown Christian
Bellville Christian
Bryan St Joseph
Houston Grace Christian
Lake Jackson Brazosport
Orange Community Christian